UWAGA! WAŻNE INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW
DO ZIEMI ŚWIĘTEJ 01.03.2020-08.03.2020

1. Zachęcam do spowiedzi świętej przed pielgrzymką.

2. Proszę zabrać, jeśli ktoś używa swoje leki
(a) w Kanie Galilejskiej istnieje możliwość zakupu wina 10-15$ za butelkę,
(b) sok ze świeżych owoców kosztuje ok. 2$, butelka wody 2-3$

3. Należy wziąć buty na zmianę: pantofle na wieczór do pokoju hotelowego. Można zabrać sandały, ale i zakryte buty na gorszą pogodę. Warto zabrać kurtkę lub płaszcz chroniący od deszczu w sezonie pomiędzy październikiem a majem. W tym też okresie bywają chłodne noce i czasem wieją zimne wiatry a w Jerozolimie czasem pada nawet śnieg.

4. Nie zapomnieć o codziennym stosowaniu filtra przeciwsłonecznego i czapce. Słońce w Izraelu jest bardzo ostre!

5. Gotówkę należy zabrać raczej drobniejszą po 10 ? 20 USD. I do zakupów tylko dolary USA. Jak ktoś ma to szekle Izraelskie, ale niekoniecznie. Euro jest wymieniane po niekorzystnym kursie i nie wszędzie akceptowane.

6. Prośba, aby w czasie trwania pielgrzymki nigdy nie spacerować samemu, ale zawsze z kimś w towarzystwie. W Izraelu jak również w Autonomii Palestyńskiej jest bardzo bezpiecznie, ale jak zawsze i wszędzie należy zachować zdrowy rozsądek. Zagrożenie przestępczością kryminalną nie jest wysokie. Z uwagi na zdarzające się kradzieże kieszonkowe szczególną ostrożność należy zachować w miejscach zatłoczonych i często odwiedzanych przez turystów.

7. Przykładowe ceny w przybliżeniu: paczka różańców 12szt z drzewa oliwnego ok 10$, z drzewa cytrynowego (chińszczyzna) 12 szt. ok 4-5$, albumy o Ziemi Świętej po polsku niekiedy u kierowców ok 15$ a 2 filmy DVD – 25$. Falafel (miejscowy hamburger) z colą ok 8$.

8. Należy pamiętać o odpowiednim stroju do wchodzenia do kościołów (wymagane jest zakrycie ramion i kolan). Przed niektórymi kościołami stoi specjalna policja obyczajowa!

9. Żadne specjalne szczepienia nie są wymagane. Jednak dla co wrażliwszych żołądków zalecana jest ostrożność jeśli chodzi o wodę z kranu. Zęby najlepiej myć wodą z butelki i wszelkie herbaty, kawy itp z wody filtrowanej lub butelkowanej. W krajach tych jest bowiem inna flora bakteryjna. Można przyjmować profilaktycznie po 1-2 tabl. dziennie np. Trilacu dla zabezpieczenia.

10. Izrael jest krajem wielu religii, choć dominuje judaizm. Normy zwyczajowe nakazują respektowanie odmiennych rytuałów i sposobów zachowania. Nie należy manifestować swojej odmienności, szczególnie w czasie świąt religijnych. Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni być odpowiednio ubrani (długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy). Nie jest wskazane poruszanie się samochodem w tych rejonach w czasie szabasu i świąt żydowskich. Nie należy również odwiedzać miejsc kultu, jeśli nie godzą się na to uczestnicy uroczystości religijnych, ani też fotografować tych osób bez ich zgody. Podobne zasady dotyczą zachowania w miejscach kultu innych religii – w meczetach i kościołach.

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide